Aktuálne

TLAČOVÁ SPRÁVA: Zastavenie starých exekúcií ide na úkor zdravotnej starostlivosti pre pacientov

Navrhovaný spôsob zastavenia starých exekúcií by mal štát podľa Asociácie zdravotných poisťovní SR (AZP) prehodnotiť. Reálne totiž nerieši problémy dlžníkov. V prípade prijatia návrhu zákona o zastavení starých exekúcií budú musieť zdravotné poisťovne zaplatiť len na odmenách pre exekútorov viac ako 26,2 mil. eur. AZP upozorňuje, že tieto peniaze budú chýbať pri zabezpečení zdravotnej starostlivosti pre pacientov.

Viac

TLAČOVÁ SPRÁVA: Zdravá zmena – pri výbere nemocnice sa rozhodujeme podľa kvality liečby

Kvalita zdravotnej starostlivosti a výsledky liečby sú pre pacientov najdôležitejším kritériom pri výbere nemocnice. Ukázal to nedávno realizovaný prieskum pre projekt Zdravá zmena, ktorý má v najbližších rokoch priniesť do slovenských nemocníc postupné a rozsiahle zmeny v lôžkovej zdravotnej starostlivosti. Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR) a Asociácia zdravotných poisťovní SR (AZP SR) sa pozreli na vnímanie zdravotnej starostlivosti verejnosťou.

Viac

TLAČOVÁ SPRÁVA: Zdravá zmena – podľa odborníkov sú zmeny v slovenských nemocniciach potrebné

Najrozsiahlejšie zmeny za posledných 15 rokov, ktoré má do slovenských nemocníc priniesť projekt Zdravá zmena, sú podľa odborníkov potrebné. Ukázal to prieskum realizovaný medzi poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti po tom, čo im Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR) predstavilo hlavné kritériá pre plánované zmeny v lôžkovej zdravotnej starostlivosti.

Viac

TLAČOVÁ SPRÁVA: Zdravá zmena – kvalitnejšia a bezpečná zdravotná starostlivosť pre pacienta

Kvalitnejšia a bezpečnejšia zdravotná starostlivosť pre pacienta, nižší počet opakovaných operácií a hospitalizácií, či zlepšenie dostupnosti nemocníc. To je len časť z kľúčových zmien pre zdravotníctvo zastrešené jedným slovom "stratifikácia". Predseda vlády SR Peter Pellegrini a ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská v pondelok predstavili detaily najväčšej zmeny v slovenskom zdravotníctve za posledných 15 rokov.

Viac

TLAČOVÁ SPRÁVA: Stratifikácia ide podľa plánu, zdravotné poisťovne už nové kritériá predstavujú nemocniciam

Zdravotné poisťovne už zástupcom nemocníc predstavujú nové kritériá, ktoré do lôžkovej zdravotnej starostlivosti zavedie stratifikácia nemocníc. Tú dnes predstavilo Ministerstvo zdravotníctva SR aj členom Výboru NR SR pre zdravotníctvo. V najbližších dňoch by sa malo začať aj medzirezortné pripomienkové konanie k jednej z najväčších zmien v zdravotníctve za posledných 15 rokov.

Viac

TLAČOVÁ SPRÁVA: Stratifikácia prinesie lepšiu kvalitu v poskytovaní zdravotnej starostlivosti

Projekt stratifikácie nemocníc sa posúva do ďalšej fázy. Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR) dnes predstavilo odbornej verejnosti hlavné kritériá pre pripravované zmeny v plánovanej lôžkovej starostlivosti. Pacient bude liečený na miestach, kde mu dokážu poskytovať kvalitnú zdravotnú starostlivosť. Zároveň v nemocnici strávi menej času a po operácií sa bude doliečovať bližšie k svojmu bydlisku na reprofilizovaných lôžkach doliečovacej a následnej starostlivosti. Bezpečnosť a kvalita zdravotnej starostlivosti v nemocniciach sa bude od roku 2019 zároveň posudzovať napríklad aj cez mieru reoperácii a rehospitalizácií.

Viac

TLAČOVÁ SPRÁVA: Revízia úhrad za lieky prinesie viac peňazí na liečbu pacientov

Podľa zdravotných poisťovní je dôležité, aby sa po rokoch spravil v úhradách za lieky poriadok. Ročná úspora 70 mil. eur, ktorá sa dá dosiahnuť revíziou úhrad, môže podľa Asociácie zdravotných poisťovní SR v nasledujúcich rokoch významne prispieť k zabezpečeniu lepšej zdravotnej starostlivosti pre pacientov.

Viac

TLAČOVÁ SPRÁVA: Kvalitnejšia a dostupnejšia zdravotná starostlivosť v nemocniciach, lepší manažment pacienta, viac hodnoty za peniaze

Efektívnejšie využitie lôžkových kapacít, kvalitnejšia a bezpečnejšia zdravotná starostlivosť pre pacienta, ale aj posilnenie lôžok na poskytovanie dlhodobej starostlivosti. Rezort zdravotníctva a zdravotné poisťovne predstavili plány, ktoré ukazujú, ako nová kategorizácia nemocníc môže priniesť vyššiu kvalitu pre pacienta a viac hodnoty za peniaze v oblasti lôžkovej zdravotnej starostlivosti na Slovensku. Opatrenia budú realizované postupne do roku 2030, prvé čiastkové z nich plánujú poisťovne zaviesť do praxe už od budúceho roka.

Viac

TLAČOVÁ SPRÁVA: Zdravotné poisťovne budú spolupracovať v Asociácii zdravotných poisťovní SR

Zástupcovia troch zdravotných poisťovní – Všeobecná zdravotná poisťovňa, Dôvera zdravotná poisťovňa a Union zdravotná poisťovňa, sa dohodli na vzájomnej spolupráci, ktorú zastrešia v dlhoročne fungujúcom Združení zdravotných poisťovní SR (ZZP). Zdravotné poisťovne za zároveň zhodli na zmene názvu, ktorý by mal poukázať aj na zapojenie sa najväčšej štátnej zdravotnej poisťovne do dialógu. Novým názvom združenia je Asociácia zdravotných poisťovní SR (AZP).

Viac

Aktuálne

 • 21.06.2019

  TLAČOVÁ SPRÁVA: Zastavenie starých exekúcií ide na úkor zdravotnej starostlivosti pre pacientov

  Viac

 • 03.05.2019

  TLAČOVÁ SPRÁVA: Zdravá zmena – pri výbere nemocnice sa rozhodujeme podľa kvality liečby

  Viac

 • 26.04.2019

  TLAČOVÁ SPRÁVA: Zdravá zmena – podľa odborníkov sú zmeny v slovenských nemocniciach potrebné

  Viac