Aktuálne

TLAČOVÁ SPRÁVA: Revízia úhrad za lieky prinesie viac peňazí na liečbu pacientov

Podľa zdravotných poisťovní je dôležité, aby sa po rokoch spravil v úhradách za lieky poriadok. Ročná úspora 70 mil. eur, ktorá sa dá dosiahnuť revíziou úhrad, môže podľa Asociácie zdravotných poisťovní SR v nasledujúcich rokoch významne prispieť k zabezpečeniu lepšej zdravotnej starostlivosti pre pacientov.

Revízia úhrad za lieky, ktorú v týchto dňoch schvaľuje Ministerstvo zdravotníctva SR, prinesie podľa Asociácie zdravotných poisťovní SR (AZP) pacientom férovejšie ceny liekov a v mnohých prípadoch aj nižšie doplatky za lieky. „Zákon sa už v roku 2011 prijímal s tým, aby existoval mechanizmus na férové ceny liekov, ktoré platí ako štát cez poisťovne, tak aj pacient cez doplatky,“ vysvetľuje Katarína Kafková, výkonná riaditeľka AZP SR.

Približne 70 mil. eur, ktoré dnes kvôli chýbajúcej revízii ročne štát zbytočne platí za lieky, môžu podľa AZP významne prispieť ku kvalitnejšej zdravotnej starostlivosti o pacientov. Tieto peniaze zostanú v zdravotníctve a budú použité či už na nákup inovatívnej liečby, alebo kvalitnejšiu ambulantnú či lôžkovú zdravotnú starostlivosť. „Za 70 mil. eur môžeme kvalitnejšie liečiť tisícky pacientov. Takže by bolo nezodpovedné k revízii nepristúpiť a tváriť sa aj ďalšie roky, že nevidíme zbytočne vysoké úhrady za lieky,“ dodáva K. Kafková.

Ako upozorňuje K. Kafková, tým, že sa revízia od roku 2011 nerobila, vznikol netransparentný stav. Dnes štát nevie prečo platí za miligram tej istej účinnej látky obsiahnutej v lieku rôznym výrobcom rôzne ceny. „Rovnako nevieme prečo ten istý liek predávajú výrobcovia na liečbu jednej diagnózy za 100 eur a na liečbu inej diagnózy za 200 eur,“ dodáva K. Kafková. Podľa nej

Podľa AZP sa pacienti nemusia obávať, že by nemali prístup k liekom na ich diagnózu. Ak sa výrobca rozhodne neupraviť cenu lieku, bude mať pacient dostatok alternatív, dokonca aj s nižším doplatkom alebo bez neho. „Je nešťastné, ak sa pri diskusii o revízii v pacientoch vyvoláva dojem, že sa nedostanú k liečbe. Výrobcovia majú priestor upraviť ceny, navyše v návrhu na revíziu nie sú lieky, pri ktorých je rizikové predpisovať pacientovi iný liek s rovnakou účinnou látkou,“ dodáva K. Kafková.

Aktuálne

 • 06.10.2021

  Stanovisko Asociácie zdravotných poisťovní k návrhu na zníženie platieb za poistencov štátu

  Viac

 • 14.06.2021

  KOMENTÁR: Všetky verzie optimalizácie siete nemocníc, ktoré sa dostanú von, sú len pracovné

  Viac

 • 12.04.2021

  TLAČOVÁ SPRÁVA: Asociáciu zdravotných poisťovní povedie po novom Michal Štofko

  Viac